राजनीतिसमाचारहाइलाइट-समाचार

समान्य प्रशासन मन्त्री अनितादेवी साहका भाइ र श्रीमान नै सरुवाको डिलमा,सीके राउतको पार्टी भ्रष्टाचारमा चुर्लुम्म

नेपालअखबार, काठमाडौं । जनमत पार्टीले अनितादेवी साहलाई संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालयको जिम्मेवारी दिएपछि कर्मचारी सरुवामा खुलेआम आर्थिक लेनदेन हुन थालेको छ ।

सरुवाको अन्तिम टुंगो मन्त्री अनितादेवीका श्रीमानले लगाउने गरेका छन् । पार्टीले फर्म भरेर पठाएका कर्मचारीहरु सरुवाको सूची प्राथमिकतामा नपरी फालिने गरेका छन् । मन्त्रीका श्रीमान र अध्यक्ष राउतका दूत न्यौपानेले पठाएका नाम सदर हुने गरेका छन् ।

सामान्य प्रशासन मन्त्रालयमा अनिता मन्त्री भएपछि उनका श्रीमान, भाइ र पूर्वमन्त्री अमनलाल मोदीका पीएहरु सुमन कालिकोटे, ताजिम अन्सारी, विचौलिया मनोज चौहानले सरुवाका लागि कर्मचारी खोज्ने र टुंगो लगाउने गरेका छन् ।

मन्त्रीका भाइ सन्तोष साह, श्रीमान सञ्जय साह र केही आफन्तको खातामा फन्ड ट्रान्सफर गराउने र आएपछि मात्रै सरुवाको पत्र दिने गरिएको छ । यसमा सामान्य प्रशासन मन्त्रालयको कर्मचारी प्रशासनले पनि साथ दिएको छ । अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगसहितका सरोकारवाला निकायले मन्त्रीका श्रीमान सञ्जय, भाइ सन्तोषको खाताको स्टेटमेन्ट झिकाएर हेर्ने हो भने कर्मचारी सरुवामा आर्थिक लेनदेन भएको पुष्टि हुने स्रोत बताउँछ ।

आर्थिक लेनदेनकै आधारमा धनुषाको सहिदनगर नगरपालिकामा अख्तियारमा मुद्दा चलिरहेका केशव अधिकारीलाई सरुवा गरिएको छ । मन्त्रीका भाइ सन्तोष साहलाई रकम राखेपछि उनले सरुवाको पत्र पाएका छन् । यसमा ११ लाखको कारोबार भएको स्रोतले बताएको छ ।

सरुवामा नांगो चलखेल, जनमत पार्टीभित्र विवाद

खुलेआम आर्थिक चलखेलका आधारमा कर्मचारी सरुवा भएपछि जनमतका जिल्ला जिल्लाका कार्यकर्ता सिंहदरवारमा मन्त्रीसँग भेट्न पुगेका थिए । स्थानीय पार्टीको सिफारिस विपरीत बदनाम कर्मचारीको सरुवा गरिएकोबारेमा मन्त्री अनितासँग गुनासो गर्न पुगेका कार्यकर्ताहरुसँग उनको भनाभन भएको थियो । कार्यकर्ता र मन्त्रीको सचिवालयका कर्मचारीहरुबीच विवाद बढ्दै गएपछि हात हालाहालकै अवस्था निम्तिएको थियो । सरुवामा मन्त्रीका श्रीमान सञ्जयले धेरै हस्तक्षेप गरेपछि निजी सचिवसँग झण्डै हात हालाहाल भएको थियो । अहिले बोलचाल नै बन्द छ ।

विवाद बढेपछि प्रहरी बोलाएर साम्य पारिएको थियो । सरुवाको बिषयमा विवाद भएपछि सुरक्षाका लागि सामान्य प्रशासनमा प्रहरी राख्न थालिएको छ । सरुवाको बिषयमा भएको विवादका बारोमा जनमत पार्टीको सचिवालयमा निवेदन परेको छ ।

मन्त्री साह आएपछि सामान्य प्रशासन मन्त्रालयबाट हुने सरुवाको न्यूनतम रेट ५ लाख रुपैयाँ राखिएको स्रोत बताउँछ ।  पछिल्लो चरणमा आरजु राणाको कोटामा आएको भन्दै गोकर्णेश्वर नगरपालिकाको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतमा टेकराज पन्थीलाई लगिएको छ । ५५ लाख रुपैयाँको कारोबारमा उनलाई लगिएको छ । गोकर्णेश्वरमा बन्न लागेको ल्याण्डफिल्ड साइट संरचनाको प्रोजेक्टको लोभ देखाइएको छ । तर मेयरले पन्थीलाई हाजिर नगराउने खबर पठाइसकेपछि पन्थीबाट आएको घुुस पचाउन मन्त्रीका श्रीमान र भाइलाई सकस पर्ने देखिएको छ । पन्थी साविकको डोलिडारको कर्मचारी प्रशासनको शाखा अधिकृतदेखि गोदावरी नगरपालिका हुँदै सधैंजसो आकर्षक नगरपालिकाको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतका रुपमा अकूत सम्पत्ति आर्जन गर्ने कर्मचारीमा पर्दछन् ।

वन मन्त्रालयको कर्मचारी प्रशासन शाखामा बसेका उपसचिव प्रेम सिंखडालाई सुगमबाट यसअघिका सामान्य प्रशासन मन्त्री अमनलाल मोदीले मधेश प्रदेशको रौतहटस्थित पर्रोहा नगरपालिकाको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतमा पठाएका थिए । मोदीले सरुवा गरे पनि उनी रौतहटको पर्रोहा नगई बसेका थिए । तर अहिलेका मन्त्री अनिताले वन मन्त्रालयमै फिर्ता गरिदिएकी छिन् । सिंखडा एक प्रतिनिधि पात्र हुन्, यस्ता धेरै कर्मचारीको सरुवा बदर गर्दा पनि मन्त्री अनिताका श्रीमान र भाइले आर्थिक लेनदेन गरेका छन् ।

नेपालगञ्ज उपमहानगरपालिकाको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत पठाउने विषयमा मन्त्री अनिता र जनमत पार्टीका जिल्ला इन्चार्ज तेजनारायण कँडेलसँग टेलिफोनमा भनाभन भएको बिषय समेत नेपालफेसलाई प्राप्त भएको छ । जिल्ला इन्चार्जले नमान्दा नमान्दै प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतमा केही दिनअघि उपसचिव ओमबहादुर खड्कालाई पठाइएको छ । जबकि नेपालगंज उपमहानगरपालिकाको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतमा सहसचिवको दरबन्दी छ । स्रोतका अनुसार खड्कासँग पनि दररेट अनुसार लिएर खातामा आइसकेपछि सरुवाको पत्र दिइएको थियो ।

जनमत पार्टीका अध्यक्ष सीके राउत स्वयंले कर्मचारी सरुवामा फन्ड संकलन गर्नका लागि नेपाली कांग्रेस कमल गाउँपालिका अध्यक्ष बुद्धिराज न्यौपानेलाई मन्त्री साहको सल्लाहकारमा नियुक्ति दिएका छन् । न्यौपानेले महानगर, नगर र गाउँपालिकाको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतमा सरुवा हुन चाहनेहरुसँग दररेट तय गर्दै होटल र क्याफेमा बोलाउँदै डिल गर्ने गरेको स्रोतले बताएको छ । तर मन्त्री अनिताले भने न्यौपानेलाई राउतको दबाबमा नियुक्ति दिए पनि सरुवामा भने श्रीमान र भाइकै सेटिङपछि मात्र पत्र दिन कर्मचारी प्रशासन महाशाखा र शाखाका प्रमुखलाई निर्देशक दिएकी छन् । स्राेत : नेपालफेस डट कम

 

the authoradmin